MEHMET KILIÇ


DOLARDA MALUMUN İLANI

DOLARDA MALUMUN İLANI


Bir iki yorum ile kendini bir şey yâda bir yerlerde görenler dışında gerçek ekonomistlerin yorum ve açıklamalarını takip ettiğimizde doların 12.00 TL seviyesine çıkıp hedeflenen 11.00/11.50 seviyesine düşmesi sağlanacak derlerdi de inanmak istemeyenler bıyık altında gülerdi.
Güne 9,97 ile başlayan doların bu canım nereyi isterse oraya giderim çıkarım da inerim de deme hakkı nereden geliyor? Tabi Merkez bankalarının bağımsız olamadığı ve kendi paranızı bastığınızda ABD merkez bankasına resmen telif hakkı verildiği bir düzende bunları konuşuyoruz.
Esnaf doların gölgesinde fiyat güncellemekten bezmiş ticaret yapamaz hale gelirken, vatandaş kazancı dışında her şeye frensiz gelen zamlardan biçare hangi kapıyı çalacağını bilemez durumda.

Hayat pahalılığı be maişet belirsizliği psikolojik buhranları tetiklerken otoriteler ya bu durumun farkında değil, ya kendisine dokunmayan yılan bin yaşasın mod’unda, yâda ne yapacağını bilemez vaziyetteler.
Asıl soru Devlet millet tek yürek tek güç olarak ipin hangi ucundan tutup nelere göğüs germesi gerektiği, problemin hakkından nasıl gelineceği hakkında net bir düşünce tavır, çağrı veya girişim yok. Ya taraflar gerçekten ne olduğunu ve nelerin yapılması gerektiğini bilmiyor, yâda her iki tarafta sırt sırta vererek küçük köye dönüşen dünyada kurulan düzene karşı gelmek için birbirine güvenemiyor…
Yorum sizin diyelim ve yazıya burada bir nokta koyalım.