SERAP ERDİN


DAĞLAR KIZI REYHAN

'Dağlar Kızı Reyhan şarkısıyla ünlenen ve müzik yaşamını 1984 yılında bırakarak Muğla’nın Bodrum İlçesine yerleşen sanatçı Zaliha, 4 milyon lira tutarındaki mal varlığını Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Bodrum şubesine bağışladı..


1984 yılında 42 yaşındayken, sanatının zirvesinde sahneleri bırakarak Muğla’nın Bodrum ilçesinin Bitez beldesine yerleşen, eşi ölen ve çocuğu da bulunmayan Özgen, apart otel işletmeye ve kaptanlık yapmaya başladı.

Zaliha Özgen, sanat yaşamı süresinde ve turizmden kazanarak elde ettiği geliriyle Bitez ve Bodrum’un Kumbahçe sitesindeki 3 lüks villasını, Bitez’deki 40 yataklı Zaliha Apart Oteli ve Gürece Köyü’ndeki deniz manzaralı 5 dönümlük arazisini eğitim amaçlı kullanılmak üzere ÇYDD Bodrum Şubesine bağışladı.

Zaliha, şube başkanı Meral Saraçbaşı’na noterden imzalı 4 milyon lira değerindeki bağış belgesini verdi.

Zaliha Özgen konuyla ilgili;

"Bugüne kadar sayısız çocuk okuttum. Onların eğitildiğini belirli bir seviyeye geldiğini görmek, paylaştıkça paylaşmanın mutluluğunu yaşamak benim için en büyük yaşam sevinci.

Türkiye’de özellikle kız çocukları arasında eğitime ihtiyacı olan sayısız evladımız var. Onlara elimden geldiğince, nefesim yettiğince sahip çıkmaya devam edeceğim. Bodrum’un köylerini dolaşıp ihtiyacı olan çocukları okutmayı sürdürüyorum. Bodrum’daki yüksek okul ve liselerde okumak isteyen çocuklarımızın ihtiyacı olan yurdu da en kısa zamanda yaptıracağım. gideceğim. Birikimlerimin emin ellerde ve eğitim için değerlendirileceğine inandığım için neyim varsa ÇYDD’ne bağışladım."

'O BİR MELEK’

ÇYDD Bodrum şubesi başkanı Meral Saraçbaşı da Zaliha’nın bugüne kadar eğitim için yaptıklarını sessiz sedasız gerçekleştirdiğini belirtti. Saraçbaşı şunları söyledi:

"O çocuklarımızın annesi, meleği. Bugüne kadar yardımlarından kimseye bahsetmedi, ona çok şey borçluyuz..

Müsaadenizle arkadaşlar sizleri grubumuza davet etmek istiyorum