Şanlıurfa'da ekmeğe zam geliyor!

Şanlıurfa Fırıncılar Esnaf ve Sanatkarlar Odası, ekmeğe zam kararı aldı.
YEREL HABER 13.09.2021 16:28:00 76 0

Şanlıurfa’da ekmeğe zam kararı alındı. Fırıncılar Esnaf ve Sanatkarlar Odası tarafından alınan karara göre tırnaklı pide ile lavaş ekmekte ortalama yüzde 15 oranında bir artış yapıldı. 

İŞTE YAPILAN ZAMLAR

Zamlar fiyata yansıtılmadı ancak ekmekte gramajlar düşürüldü. Buna göre, 170 gram olan tırnaklı pide 150 gram olacak. 150 gram olan lavaş ekmek ise 130 grama düşürüldü. Somun ekmeği ise 200 gram kaldı ancak fiyatı 25 kuruş artarak 1 lira 75 kuruşa çıktı. Zamlar yarından itibaren geçerli olacak.

“ZAMLARIN NEDENİ GİRDİLER”

Şanlıurfa Fırıncılar Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mehmet Emin Karaatlı, zam kararıyla ilgili Ajans Balıklıgöl’e konuştu. Karaatlı, “Neden zam kararı alındı” sorusuna şu yanıtı verdi: “Un fiyatı son bir ayda yüzde 40 zamlandı. 140 lira olan bir çuval un şu an 195 liraya yükseldi. Aynı şekilde oduna da zam geldi. Bir ay önce tonu 600-650 lira olan odun şimdi 800 ile 900 liraya çıktı. Yine işçi yevmiyeleri, maya ve kağıta da zam geldi. Kısaca girdiler artınca böyle bir karar alınmak zorunda kalındı.”

“FİYATLAR DAHA DA ARTABİLİR”

Karaatlı, zamların durdurulamaması durumunda ekmek fiyatlarında artışın sürebileceğini de ifade etti. “Ekmeği yapmak için un gerekli olan bir malzemedir” diyen Karaatlı, şunları kaydetti: “Temel bir gıda ürünü olan ekmek rayiçe bağlı ama ekmeğin yapıldığı un serbest piyasaya bağlı. Buna bir sınırlama getirilmezse ve artış devam ederse biz de fiyatları arttırmak zorunda kalacağız. Umarız öyle bir şey olmaz ama girdiler zamlanınca bunu fiyata yansıtmak zorunda kalıyoruz.”