Şanlıurfa’da eczanelerde satışlar arttı: Bilinçsiz kullanımın zararı

2020-2021 Eğitim öğretim yılının başlamasıyla eczanelerde vitamin satışlarında artış yaşandı. Eczacı Ahmet Şeker, “balık yağlarında, çocuk vitaminlerinde, mineraller ve kalsiyumlarda aşırı derecede artış var” dedi.
YEREL HABER 23.09.2021 15:12:00 62 0

2020- 2021 Eğitim öğretim yılının başlamasıyla veliler, çocuklarının hastalıklara, salgınlara karşı korunabilmesi için eczanelerde vitamin arayışına geçti. Özelikle eczanelerde balık yağlarında, çocuk vitaminlerinde, mineraller ve kalsiyumlarda aşırı derecede satışlarını arttığı görülürken Eczacı Ahmet Şeker ise, çocuklarda kullanılan vitamin ilaçlarına dair bilinmeyenleri anlattı.

Eczacı Şeker, Covid-19 Dünyayı etkisine aldığı günden beri çocuklarda gereksiz bir şekilde vitamin kullanım oranı artmıştır ve bu bazı sağlık sorunlarına yol açmaktadır. Bu nedenle genel vücut sağlığı için gerekli vitaminler, doğal vitamin takviyeleri olmalı, kalsiyum buna bir örnektir diyerek uyarıda da bulundu.

“GEREKSİZ BİR ŞEKİLDE VİTAMİN KULLANIMI ARTMIŞTIR”

Pandemi sürecinde gereksiz bir şekilde vitamin kullanımının arttığını ifade eden Eczacı Ahmet Şeker: Covid-19 Dünyayı etkisine aldığı günden beri çocuklarda gereksiz bir şekilde vitamin kullanım oranı artmıştır ve bu bazı sağlık sorunlarına yol açmaktadır. Bu nedenle genel vücut sağlığı için gerekli vitaminler, doğal vitamin takviyeleri olmalı, kalsiyum buna bir örnektir. Kalsiyumda süt ve süt ürünlerinden alınabilir. Özellikle vitamin eksikliği olduğunu düşünüyorsa biri doktor gözetiminde gerekli vitaminleri kullanmalı” dedi.

“MİNERALLER VE KALSİYUMLARDA AŞIRI DERECEDE ARTIŞ VAR”

Özelikle mineraller ve kalsiyumlarda aşırı derecede satış olduğunu söyleyen Şeker: “Hareketlik başladı balık yağlarında, çocuk vitaminlerinde, mineraller ve kalsiyumlarda aşırı derecede satış artışı var. Fiyatlara gelince ise fiyatlarda normal ekonomi şartlarına bağlı olarak artış var” ifadelerini kullandı.

“DOĞAL BESİNLERİNDEN GEREKLİ VİTAMİNLERİ ALMASINDAN YANAYIM”

Ahmet Şeker: “Ben bir eczacı olarak çocukların doğal besinlerinden gerekli vitaminleri almasından yanayım, bu söylediğim şey çocuğun okuldaki başarısını, gelişimini iyi yönde etkiler. Büyüme çağındaki çocukların sağlıklı gelişimi için gerekli kalsiyum günde 800 mg kalsiyum kullanması gerekiyor, bu ihtiyacı süt ve süt ürünlerinden karşılayabiliriz” diye konuştu.

“BOL SIVI TAKVİYESİ YAPMALARINI ÖNERİRİM”

Son olarak bol sıvı takviyesi yapmalarını gerektiğini ifade eden Eczacı Şeker: “Son olarak söylemek istediklerim çocuklarımız, gelişim çağında oldukları için okulda arkadaşlarıyla beraber hareketli oyunlara oynayıp vücudundaki birçok mineral ve vitamini harcıyor bu harcanan vitamin ve mineralin tekrardan vücuda verilmesi için çocukların bol sıvı takviyesi yapmalarını öneririm su ve süt gibi sıvı ve sağlıklı içecekler bunu rahatlıkla karşılayabilir” dedi.