İŞKUR'dan annelere büyük fırsat: 3500 TL maaş

Anne olmak zorken, çalışan anneler için hayat daha da zor bir hale gelebiliyor. Devlet bu zorlukların farkında olarak, çalışan anneler için çeşitli desteklerde bulunuyor. Bunlardan biri de yarım gün çalışan anneye verilen 3 bin 55
YEREL HABER 27.10.2021 11:38:00 75 0

Devlet, çalışan anneleri pek çok alanda desteklemektedir. Özellikle hamile kaldıktan sonra işverenler tarafından işten çıkarılma tehdidiyle karşı karşıya kalan kadınların, işlerinde kalabilmeleri için çeşitli önlemler alınmaktadır. Bu önlemlerden biri de anne olan kadın, yarım gün çalıştığında işveren yarım maaş verirken, devletten 3 bin 550 TL destek gelmektedir.

 

YARIM ÇALIŞAN ANNEYE TAM MAAŞ İMKANI

Devlet tarafından annelere çeşitli destekler sağlanmaktadır. Bu destekler, çocuk sayısına bağlı olarak değişiyor. Örneğin ilk çocuğunu dünyaya getiren anneye devlet 3 bin 550 TL destek sağlıyor. Ayrıca SSK'lı olarak çalışan annelere doğum izinleri sonrası yarım çalışma ile birlikte tam maaş imkanı sunuluyor.

YARIM ÇALIŞMA SÜRESİ ÇOCUK SAYISINA BAĞLI OLARAK DEĞİŞİYOR

Yukarıda da belirttiğimiz gibi annelere sağlanan haklar çocuk sayısına göre değişiyor. Annelik izinleri bittikten sonra birinci çocuk için 60 gün, ikinci çocukta 120 gün ve üçüncü çocukta 180 gün süreyle yarım çalışma yapabiliyor. Bu sürelerde işveren anneye yarım maaş öderken, İŞKUR tarafından da yarım çalışma ödeneği veriliyor.